“Viete že, každý soľankový zmäkčovač uvoľňuje do pitnej vody veľké množstvá sodíka?”

Čo sa stane telu, ak prijímame príliš veľa sodíka (Na)?

U väčšiny ľudí majú obličky problém držať krok s nadbytočným množstvom sodíka v krvnom toku. Keď sodíka pribúda, telo zadržiava vodu, aby sodík rozriedilo. To zvyšuje množstvo tekutiny obklopujúcej bunky a aj objem krvi v krvnom obehu. Zvýšený objem krvi znamená viac práce pre srdce a viac tlaku na cievy. Časom môžu kvôli nadbytočnej práci a tlaku cievy tuhnúť, čo vedie k vysokému krvnému tlaku, infarktu a mŕtvici. Môže to viesť aj k zlyhaniu srdca. Tiež existujú dôkazy, že príliš veľa soli môže bez zvyšujúceho sa krvného tlaku poškodiť srdce, aortu a obličky a môže to škodiť aj kostiam.

Vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení.
Zodpovedá za 2/3 všetkých mŕtvic a polovicu srdcových chorôb.

Používaním soľankového zmäkčovača prijímate v pitnej vode veľké množstvá sodíka (Na+)

V zmäkčenej vode pomocou soľankového zmäkčovača je vápnik a horčík (ktorý tvorí vodný kameň) nahradený sodíkom. Každý ión vápnika (Ca2+) a horčíka (Mg2+), je však v zmäkčenej vode nahradený až dvoma iónmi sodíka (Na+). Je to spôsobené tým, že vápnik a horčík je bivalentný (má dve väzby) a sodík je monovalentný (má len jednu väzbu).

Akým spôsobom zmäkčuje vodu soľankový zmäkčovač?

Soľankový zmäkčovač zmäkčuje vodu na základe chemického procesu nahrádzania iónov vápnika a horčíka (ktoré tvoria vodný kameň), za ióny sodíka. Po vyčerpaní kapacity iónovýmennej živice sa zmäkčovač prepláchne soľankou - roztokom soli (NaCl) a vody (H2O). Vtedy sa nový sodík (získaný zo soli) naviaže na iónovýmennú živicu a uvoľní tým nazbieraný vápnik a horčík, ktorý sa následne vypláchne do odpadu spolu s prebytočnou soľankou.

Soľankový zmäkčovač potom z pretekajúcej vody priťahuje na iónovýmennú živicu vápnik a horčík a namiesto nich uvoľňuje do pitnej vody naviazaný sodík. Nakoľko sodík už netvorí pevné usadeniny vo forme vodného kameňa, voda obsahujúca len sodík je úplne mäkká.

Nasledovná tabuľka uvádza približné množstvá sodíka pridaného soľankovým zmäkčovačom od upravenej vody vzhľadom na tvrdosť vstupnej vody:

Tvrdosť vstupnej vody v jednotkách: Množstvo pridaného sodíka soľankovým zmäkčovačom
mmol/l °fH °dH ppm (mg CaCO3/l) v mg na liter
1 10 5,6 100 43 mg Na/l
1,5 15 8,4 150 65 mg Na/l
2 20 11,2 200 87 mg Na/l
2,5 25 14 250 108 mg Na/l
3 30 16,8 300 130 mg Na/l
3,5 35 19,6 350 152 mg Na/l
4 40 22,4 400 173 mg Na/l
4,5 45 25,2 450 195 mg Na/l
5 50 28 500 217 mg Na/l
6 60 33,7 600 260 mg Na/l
zdravé-srdce

Je preukázané, že zníženie konzumácie sodíka (Na) vedie k zníženiu krvného tlaku.

Vápnik a horčík majú zásadný význam pre dobrý zdravotný stav človeka. Vďaka nim dochádza k regulácii krvného tlaku, pomáhajú pri svalových a nervových funkciách. Sodík naviac odbúrava z tela draslík, ktorý hrá veľmi dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku a srdcového rytmu. To je aj hlavný dôvod prečo prílišná konzumácia sodíka spôsobuje hypertenziu a srdcové ochorenia.

​Zdravší zmäkčovač vody s vysokou účinnosťou:

Spotrebu menšieho množstva sodíka môžete zabezpečiť aj použitím zdravého a vysoko-účinného, ne-soľankového zmäkčovača CrystaliT®.

CrystaliT® - zdravší zmäkčovač vody

99,7% ochrana pred vodným kameňom so zachovaním 100% kvality pitnej vody

CrystaliT® do vody nepridáva žiadne chemikálie a nemení minerálne zloženie vody. Preto si takto upravená voda zachováva biologickú výživovú hodnotu a nezmenené vlastnosti na pitie. Pitná voda chutí dokonca lepšie.​

Žiadna soľ

Žiadne chemikálie

Žiadne znečistenie

Žiadna energia

Žiadny preplach

Žiadna údržba

CrystaliT® je úplne bez-údržbový.

Neobsahuje žiadny motor, riadiacu hlavicu alebo iné pohyblivé súčasti, ktoré by sa mohli časom pokaziť.
Je vyrobený z kvalitných, vode a tlaku odolných materiálov.

Vyskúšajte bez obáv so 6-mesačnou zárukou na vrátenie peňazí bez​ udania dôvodu.